Mapa stránky :: Úvodná stránka » Hlavná stránka

byť priorita...Mnohí z nás sa často zamýšľajú nad tým, či má zmysel venovať športu toľko času , energie, finančných prostriedkov. Časom sa náš život začína uberať iným smerom.

foto: Kristián Kratochvíl

 
Je ťažké prijať tú skutočnosť, že už máme partnerov, rodinu, vyšší vek, deti, inú prácu,... Má zmysel niečo robiť polovičato? Má zmysel zúčastňovať sa potom pretekov s tým, že nemáš na to dostatočne natrénované, aby si ohrozil svoje maximálne výkony z pred pár rokov?

Hľadáme iný dôvod, prečo pokračovať. Hľadáme iné ciele, aby bola možná “cesta“, ktorá je tá najdôležitejšia. Áno, aj ja si dávam stále ciele, aby moje športovanie malo hodnotu a uvedomoval si, prečo ráno skáčem do bazéna a večer si obúvam tenisky. Napriek tomu, že nie som zďaleka taký rýchly a výkonný ako kedysi, stále nachádzam množstvo dôvodov, prečo pokračujem. Nemusím vyhrávať nad súpermi. Stačí mi vyhrávať nad sebou samým.

Stretávam kamarátov, známych s rovnakými záujmami, či na pretekoch alebo tréningu. Spoločenská hodnota je pre mňa obrovská. Už dávno nie sú súperi nepriatelia (vlastne asi ani nikdy neboli) a aj keď si na pretekoch nič nedarujeme, v cieli si s úsmevom podáme ruky a zasmeje sa nad tým, akí sme blázni, keď bojujeme o každú sekundu, napriek tomu, že niekedy ide len a len o to, dokázať sa premôcť, vydržať, bojovať s bolesťou, aby prišla v cieli úľava a pocit spokojnosti samých zo sebou, že sme do toho dali všetko, čo je v našich momentálnych silách a možnostiach.

Už sa nenaháňam s Michaelom Realertom (teraz zvíťazil v Challange Bahrain) ako kedysi na svetových pohároch, napriek tomu sa to dá. Dá sa športovať ďalej, napriek tomu, že už to nie je pre mňa to najdôležitejšie na svete. Náš život sa dennodenne mení a nebojím sa toho. Je mnoho vecí, kde dokáže človek uplatniť svoje JA a vyjadriť svoj postoj k životu. Nemusí to byť len cez šport.

Napriek tomu cítim, že tak ľahko športovať neprestanem. Túžim sa ním baviť naďalej. Stále mi prináša potešenie, silu, energiu, nové myšlienky, životný štýl, ktorý mám rád. Stále sa mám čo učiť, v čom zlepšovať, skvalitňovať svoju techniku, cit a ekonomiku pohybu, aby som sa pri športovaní cítil lepšie a lepšie a s menším úsilím. Stále som ďaleko od dokonalosti.

A tak vidíme sa v lese, v parku, v bazéne, na pretekoch... :)

Andrej Orlický(andrejorlicky@centrum.sk)Bookmark: Facebook

späť