Mapa stránky :: Úvodná stránka » Hlavná stránka

Keďže sú v klube samé výhovorky, že jeden nevie písať slohy a ďalší nemá čas a podobne, tak opäť je tu len moje suché konštatovanie :-)

V poslednom článku som rozbehol diskusiu o kvalite podujatí a výške štartovného na Slovensku. Musím uznať, že zvýšením štartovného vo Dvoroch sa zvýšila aj kvalita organizácie pretekov.

  
Je pravda, že dažde a následné zatopenie plôch okolo rybníka nebolo pozitívne, ale to sa už nedalo ovplyvniť organizátormi. Aj napriek tomu sa s tým popasovali veľmi dobre a aj spevnený výbeh z vody štrkom bol dobrý nápad. Jediné čo by som pri mojom subjektívnom hodnotení vytkol bola prezentácia, ktorá bola pre mňa nepochopiteľne skomplikovaná. Pritom sa väčšina zúčastnených prihlásila cez internet a tak isto sa dali tašky podľa čísiel prichystať aj pred tým. Nepomohol ani skorý príchod na prezentáciu. Ale verím, že nabudúce už aj to bude na jednotku. A prvý krát kvalitné tričko. (Už bude problém zohnať tričká na čistenie bikov :-) Je pravda, že k atmosfére prispela aj kvalitná zahraničná účasť, hlavne z Maďarska. Pokiaľ sa zachová tento štandard aj na iných podujatiach Slovenského pohára, bude radosť pretekať na Slovensku! Konečne tam nestrašila nafukovacia brána STÚ, ktorá už bola v strašnom stave a skôr špatila.

Myslím, že aj nápad uskutočniť super šprint pre začiatočníkov sa vydaril. Pre svoju triatlonovú premiéru to využilo niekoľko nových pretekárov a aj vďaka nim bola rekordná účasť.

Takže, len tak ďalej pán Bernáth a spol. A kto to tvrdil raz na realizáckej stránke (v komentároch), že Bernáth (a iní) nikdy nič pre Slovenský triatlon nespravili? Mal si sa prísť (aspoň) pozrieť!

Čo sa týka výkonu nášho klubu, tak môj nečakaný úspech zatienil fakt, že som od niektorých pretekárov čakal oveľa viac, keďže tréningové ukazovatele boli výrazne lepšie ako samotný výkon. Ale to tu rozoberať nebudem. Moje 6. miesto bolo pre mňa nečakané preto, lebo som posledných 14 dní dobiehal stratený tréning po vyvrtnutom členku a išiel som na preteky z plného tréningu a tréning pokračoval ďalej poobede na krose v Orešanoch. Verím, že sa to prejaví na mojom výkone najbližšiu nedeľu v Klagenfurte na pretekoch IRONMAN. Silvia tiež kvôli tréningu vynechala preteky vo Dvoroch a keďže čas na tréning pri jej práci nie je dostatočný, tak si v sobotu dala posledný kvalitný 180km dlhý bicykel. Okrem nás bude štartovať z nášho klubu ešte Peter Ratkovský na svojom prvom Ironmane a ďalších 9 Slovákov. Chystá sa tam aj kopec divákov zo Slovenska, takže atmosféra bude určite veľká. Len tá predpoveď ma neteší, keďže nemám rád horko a predpoklad na budúci víkend je 32 stupňov. No verím, že sa ešte trochu stihnem aklimatizovať na to teplo. Keby tak na behu pršalo ako to býva takmer každý rok v Nitre :-)

Takže teraz vyladíme a uvidíme :-) Ale verím, že si to všetci užijeme!

Plávalo sa mi v pohode, keďže som mal ruky oddýchnuté.
Paľo nemal svoj deň.
Matej to mal rozbehnuté veľmi dobre a nebyť nevoľnosti na cyklistike, bol by vo výsledkoch oveľa vyššie
Peťo napálil plaveckú časť a to ho stálo veľa síl, ktoré potom chýbali na biku a behu.
Na cyklistike som mal nohy "zaliate betónom" a bol som rád, že som nakoniec neodletel zo skupiny.
tak toto sa často nevidí :-) plavecká čiapka a bríle na biku :-) foto:Peter Banák - sorry ale musel som to tam dať...

Marcel na nikoho nečakal a na cyklistike a behu predbiehal jedného súpera za druhým.
Nakoniec aj napriek slabému behu to stačilo na striebro a...
...6. miesto absolútne.

 
Včera sa Martin Baláž zúčastnil na Moraviamane v Českej republike. Ako sám povedal, vôbec ho nebavilo pretekať a tak ani výkon nebol taký, aký sa očakával. Výsledky sú v pravom stĺpci.

Ešte by som upozornil na nové pravidlá WTC. Dostal som e-mail, v ktorom je návrh pravidiel pre PRO kategóriu na IM a IM 70,3. Keďže tohtoročná zmena má veľa kritikov, tak od 1.9.2010 by mali nastať zmeny, týkajúce sa kvalifikácie PRO pretekárov na MS IM Hawaii ako aj prerozdelovanie “prize money“. Mali by sa všetky IM a IM 70,3 bodovať a týmto spôsobom by sa kvalifikovalo 50 mužov a 30 žien na MS s najväčším počtom bodov. Zrušilo by sa kritizované pravidlo 5% od prvého pretekára, ako aj 8% pre prize money. Do bodovania by sa rátalo 5 pretekov. Pre IM aj preteky IM 70,3. Je tam ešte veľa iných dodatkov, tak uvidíme, ako to dopadne. Pre Age group kategórie sa zatiaľ o zmene kvalifikácie neuvažuje.

 

Divným spôsobom sa uberá triatlon ako taký. Je pravda, že moja slabšia disciplína je cyklistika, ale aby sa postupne z triatlonov stával cyklistický závod?

Stačí pár príkladov. ME krostriatlon Stará Myjava:  Plávanie nehralo vôbec žiadnu rolu (max strata 5 minút), cyklistika bola viac než dominantná (rozdiel medzi časmi pretekárov cca 1:35-2:30) a na behu sa za 8 km už veľké zmeny neuskutočnili. Potom sú tu nové série typu 1-100-10 alebo 2- 200- 20. Hoci tu tiež vyhrávajú tí istí ako na IM alebo IM 70,3, cyklistika je výrazne dominantná.

Kedysi som počul názor jedného plaveckého trénera, že triatlon nie je vôbec vyrovnaný šport troch disciplín. Vraj by sa malo približne hodinu plávať(5km), hodinu jazdiť na biku (50km bez draftingu)a hodinu bežať(20km). Až vtedy by vraj bol triatlon vyrovnaný.

Každý má na to určite iný názor, ale všetkým nám je určite jasné, že cyklistika v krostriatlone a v dlhých triatlonoch je príliš určujúca a naopak na krátkom triatlone a hlavne na rovinatej trati, keď je povolený drafting, nedostatočná.

Ale skôr sa čudujem, prečo sa stále ITU (Svetová triatlonová únia) snaží robiť zbytočné konkurenčné preteky typu Krostriatlon oproti Xterre a Dlhý triatlon oproti Ironmanu. Včera boli ME v dlhom triatlone a počet účastníkov bol aj v Španielsku veľmi slabý. Zvíťazila španielska triatlonová hviezda Eneko Llanos a asi aj preto, že tie preteky boli v jeho krajne, inak pochybujem, že by štartoval. V Elite mužov bolo 27 štartujúcich a žien 12!

To je len také moje filozofovanie, ktoré aj tak nič nezmení.

Tak a odteraz asi začneme postupne prestávať plávať a behať a budeme hlavne bikovať :-)

To je len žart, to by nás určite ten triatlon tak nebavil ako teraz. Mohli by sme sa dať zrovna na cyklistiku. A nie náhodou som z cyklistiky prešiel na triatlon pred 20 timi rokmi :-) Veď práve tá pestrosť tréningu je super.

Že by sme nabudúce zorganizovali bezhákový triatlon 5km plávanie- 50km cyklistika - 20km beh? Čo vy na to? Prišli by ste?

 Foto: Igor alias Džuso

Andrej Orlický(andrejorlicky@centrum.sk)Bookmark: Facebook

späť