Tak tu sú nejaké moje postrehy z posledných pár dní...

V sobotu som skoro ráno cestoval do Otrokovíc, pomôcť Andrei Dermekovej k jej výbornému výkonu na dlhom triatlone Moraviaman-e.

Priznám sa, čakal som od tak presláveného podujatia, čo sa týka organizácie, oveľa viac. Chýbal mi tam aj Vlado Baron s mikrofónom, ktorý sa s usporiadateľom nakoniec nedohodol. Nič proti Bartúšekovi, ale dosť to tam "spalo" .

Štart 150 pretekárov v úzkej bráne a na 100m vzdialenú bójku je dosť divné riešenie plaveckej trate.

Filip Kristl vyplával spolu s Karolom Džalajom na 2 a 3 mieste, medzi mužmi.(druhá absolútne vyplávala Eva Nováková), spolu z Vabrouškom, ktorý stratil kontakt pri naťahovaní si podkolienok. Tých pár sekúnd ho stálo 5 hodín osamotenej sólo jazdy a narastajúcej straty na prvých.

Niekedy som si tam pripadal dosť divne. Hlavne keď sa tam mňa, diváka, pýtali pretekári, kam majú odbočiť, šoféri, či sa tam dá prejsť a ďalším som musel rýchlo premiestniť zátarasy a vpustiť ich mimo trate, lebo zaparkovali presne tam, kde triatlonisti vchádzali do priestoru depa. A usporiadatelia nikde!

Radšej som sa vybral asi 3 km od hlavného centra pretekov, kde bola cyklistická aj bežecká trať. Vraj na tom úseku uzavretá. Videl som tam za tých cca 10 hod prejsť asi 50 áut z vedľajšej dediny, ktorý nerešpektovali zákaz a keďže tam nikto nestál, tak to riskli, pomedzi cyklistov a bežcov.

Po pár kilometroch, ktoré mali za sebou triatlonisti na biku sa pri mne zastavil Filip Kristl a skôr ako mi stihol niečo povedať, vyvrátil obsah svojho žalúdka. To sa opakovalo aj za ďalších 5 minút. S jeho jedinečným žargónom mi povedal čo plánuje večer (cenzúra), keďže mu zase nevyšli preteky a vydal sa smer depo.

Filip to mal fakt dobre rozbehnuté a vzdal kvôli žalúdočným problémom z prvého miesta.

Aďa mala už po plávaní veľkú stratu na prvú Evu, hoci zaplávala svoj najlepší plavecký čas. Aj po 180 kilometroch na bicykli mala veľmi dobrý čas na výrazné zlepšenie svojho osobného rekordu.

O Bednářovi sa toho už dosť napísalo. Hákovať som ho videl až keď odpadol od Karola Džalaja a dobehol ho Vabroušek. Karol po ňom dokonca v hneve hodil fľašu, keď išiel oproti. Karol išiel na svojom novom Cervele dokonale a keď prechádzal okolo mňa, tak ma poprosil nech niečo spravím s tým Bednářovým hákovaním. V tej chvíli prešla okolo aj skupinka s prvou ženou, ktorá tiež nevyzerala čisto, čo potvrdzovalo aj výrazné zlepšenie medzičasov u Evy. Stačilo by mať kameru a podať protest.

Zastavil som jedinú motorku, čo bola na trati a povedal som rozhodcovi, nech sa pozrie na Bednářa a skupinku okolo prvej ženy.

Pomohlo to. Ďalší okruh mal už Vabrouch na Bednářa 2 minúty a skupinka s Evou bola úplné roztrhaná a Eva začala mať opäť medzičasy na úrovni Andrei.

Keby som bol usporiadateľ bezhákového závodu, Bednář by mal u mňa zákaz pretekať! Robí fakt veľké problémy, medzi pretekármi.

Posledný okruh (30km) si pretrpel aj Marek Nemčík. Dovtedy jazdil veľmi dobre a posúval sa stále dopredu. Bolesť hlavy ho ale prinútila úplne spomaliť.

Na beh vybiehal Karol s 8 minútovým náskokom pred Vabrouchom a ďalšie 2 minúty bol Bednář. Andrea mala už na prvú veľkú stratu (30 min) ale aj za ňou bola veľká 25 minútová diera. Veľké teplo ale napovedalo, že beh bude veľmi ťažký. Nádej na osobný rekord sa pomaly strácala. Ale druhé miesto si stále s prehľadom uhájila až do cieľa.

Marek po bicykli dokráčal na 3 km, zastavil sa a sadol si ku mne. Ďalej nepokračoval a spolu so mnou sledoval preteky až do konca. Jeho hlava neprestávala bolieť a tak radšej vzdal.

Vabroušek nakoniec vyhral s maratónom za 3:15!, takže si viete prepočítať, koľko minút navýšilo počasie pretekárom nad bežecký štandard. Peter beháva pravidelne pod 3 hodiny.

Ostatný členovia klubu si zapretekali na Gazárke. Marcel bol celkovo tretí. Danka svoju premieru zvládla a skončila tiež na treťom mieste.

V nedeľu sme sa zúčastnili M-SR v Aquatlone v Martine, odkiaľ sme priniesli tri medaile. Akvatlon je fajn, ale moc ma to v tom bazéne bez robenia obrátok nebavilo. Ešte že to bolo na 50 metrovom. To čo ma asi najviac zaujalo, boli preteky úplne malých detí. Neviem koľko ich bolo, asi tak okolo 20, ale to ako bojovali na trati, to bolo fakt zaujímavé a pekné.

Po chorobe som bol stále veľmi slabý. No čo už. Ale plán som splnil a vyhral kategóriu mužov. Bol som prekvapený, že moje a Zuzkine víťazstvo bolo zmedializované viac ako M-SR v triatlone.

Ľubo Bogár prvý krát porazil svojho klubového kolegu Martina Baláža. Prejavilo sa jeho výrazné plavecké zlepšenie.

Tomáš Blaščík sa konečne odhodlal zúčastniť sa pretekov a zabehol si v Ondrášove 5 a pol kilometra. Jeho výkon na prvých pretekoch v živote nebol vôbec zlý a skončil na 8. mieste.

Tento víkend bol v sobotu Akvatlon v Nitre. Zase na štarte aj kopec malých detí.

Tento krát som sa cítil už dobre a na víťazstvo som nepotreboval ísť úplne naplo. Zuzka skončila druhá medzi ženami a Silvia by bola tretia keby neplávala o stovku naviac. Priznám sa, bola to moja chyba. Keď sa ma pýtala, tak som jej povedal, že sa pláva jeden kilometer. Ani si nepamätám, kedy sa ma to pýtala. Vraj som bol vtedy za počítačom a ako vždy, nevnímal som okolitý svet. :-)

Časť mamga green (zelené dresy) výpravy sa hneď potom zúčastnila Behu cez Hornoorešanské vŕšky.

A potom súťažili v preťahovaní lanom. Maťo a dievčatá  v druhom kole s neskorším víťazom nakoniec prehrali. Ale bola to vraj super akcia. Chalani z Orešian to zorganizovali na jednotku.

Ja som bol medzi tým na ceste do Hlubokej nad Vltavou. Išli sme s celou Marcelovou rodinkou na preteky svetovej série Xterra. Je to vlastne kros triatlon. Marcel Miko mal premiéru na veľkom podujatí a neišiel vôbec zle. 14. miesto v kategórii bolo síce ďaleko za postupom na MS, skúsenosť s konfrontáciou zo svetovou špičkou je veľkým prínosom pre jeho ďalšiu športovú prípravu.

Peter Mosný išiel na svoj vek perfektne a vyhral svoju kategóriu. Zároveň spolu s Martinom Šimkaninom si vybojoval slot na MS Xterra  Hawaii.

Preteky sa mi páčili. Asi začnem šetriť na horák :-)

1. NOVÁKOVÁ Eva  TTK SLAVIA VŠ Pl. Z30+ 1. 50:19 5:21:14 3:46:03 9:57:38
2. DERMEKOVÁ Andrea  Triatlon team Trnava Z24-29 1. 1:07:01 5:34:42 3:56:13 10:37:57
3. ROHLEDEROVÁ Zuzana Etriatlon team Z30+ 2. 1:17:32 5:45:21 4:01:28 11:04:22