UPC Holland Triathlon Almere

Včera neskoro v noci sme sa vrátili z našej výpravy za tulipánmi, veternými mlynmi a triatlonom. Ubytovaní sme boli v peknom prostredí CenterParcs ‘De Eemhof’ v blízkosti Almere.

Hneď sme vyskúšali Aquapark "Mundo" priamo v areáli a uštedrili svojmu telu pár modrín a odrenín na tobogánoch. Niektorí z nás dosahovali rýchlosť, ktorá doslovne spaľovala plavky na zadku. No čo už, na tréning budú ešte dobré :-)

V sobotné ráno sme sa so Silviou postavili na štart Holland triatlonu (3,8-180-42,2) Ja s cieľom byť do prvej desiatky a Silvia úspešne dokončiť svoj prvý Ironman.

Na štarte bolo cca 400 pretekárov. Po niekoľko sto metroch som sa dostal na čelo plaveckej skupinky. Jednému z pretekárov sa zapáčili moje nohy a neustále ma za ne chytal. Táto náklonnosť sa mi nepáčila a tak som zrýchlil a ušiel im a až do cieľa plaveckej časti som plával v čele sám. Dúfal som, že moja "storočná" Orca ešte vydrží niekoľko desiatok záberov, lebo sa mi začala pod rukou trhať.

Okrem iného som až večer zistil, že som oboplával aj lodnú bójku, ktorú som nemusel. Ale čo keď bola väčšia ako tie pre nás. Rozhodcovia sa z loďky iba pozerali. Hlavné je, že všetci išli podľa mňa, takže som nič nestratil:-) Dokonca jednu triatlonistku nechali doplávať až k mólu asi 150 m za naším výbehom z vody, aby jej potom oznámili, že sa musí vrátiť späť.

Z náskokom jednej minúty som ľahkým poklusom za hlasného povzbudzovania divákov trielil do depa a vyrazil na 180 kilometrovú púť rovinatým Holandskom. Dobehla ma skupinka 4 pretekárov, keď tu zrazu počujem piskot a rozhodca na motorke mi dáva čiernu kartu. Po anglicky som sa ho opýtal že za čo, keďže sme všetci dodržiavali rovnaký dostatočný odstup a už mi išiel dať druhú, tak som zakričal že OK a nadával som si pod nos ešte asi ďalších 20 km. Myslím, že si chcel spraviť rešpekt, čo sa mu aj podarilo, keďže sme odvtedy dodržovali odstup asi 15 metrov. Potom som si všimol, že všetci okolo mňa boli Holanďania, tak mi bolo jasné, že dal kartu mne. Už viem, prečo SVK píšu aj na číslo.

Po prvom 60 km okruhu som si bol istý, že bike pôjdem hlboko pod 5 hodín. Skutočnosť bola však iná. V druhom kole ma začal bolieť chrbát a už som nedokázal sedieť v aero pozícii. Keďže som mal nové sedlo a nebol som si istý správnym nadstavením, mal som pri sebe aj imbusáky. Dva krát som zastal, aby som si sedlo trochu prestavil. Nepomohlo to a na 130 km ma seklo v krížovej časti a začal boj. Ďalších 10 km som musel ísť iba zo sedla a potom do konca cyklistiky s vystretým chrbtom držiac sa za opierky triatlonového nástavca. Tých 60 km bolo nekonečných a tempom medzi 27 až 31 km/hod (bike nakoniec za 5:16:10) som sa dostal do depa dúfajúc, že budem môcť bežať.

Pomohli mi aj dve minúty v penalty boxe, kde som sa trochu ponaťahoval a postrečoval. Rozhodcovia v tom boxe boli nejaký premotivovaný. Odpočítavali mi každých 10 sekúnd a na koniec 5-4-3-2-1-GO a asi čakali že vyštartujem ako raketa. Ale sklamal som ich a zatočil hneď  za roh na toaletu. To vyvolalo u divákoch záchvat smiechu. Ale ja som fakt musel :-)

Na moje prekvapenie som to v pohode rozbehol tempom 4 min/km a začal stíhačku z priebežnej 40 pozície a veľkou stratou na prvých. Stále som niekoho predbiehal a to ma ťahalo dopredu, hoci som nevedel, kto je už o kolo a kto nie. Až v cieli som sa dozvedel, že som skončil 13.

Keď to zhrniem tak plávanie štandard, bike som pokašľal totálne hlúpou chybou a beh za 2:56:16 bol super. Celkový čas 9:12:58 je mojím druhým najlepším, ale nebyť toho sedla, tak určite bojujem okolo piateho miesta a to ma necháva nespokojného s mojim vystúpením.

Silvia s úsmevom ukrajovala kilometer po kilometri. Hoci mala jednu kolíziu na biku a skončila na zemi, nakoniec bez väčších problémov dobehla, podotýkam dobehla! :-) do cieľa a jej čas 12:26:35 je na jej minimálne tréningové objemy perfektný.

ITU World Championship Triathlon

V nedeľu sa rozpútala bitka o majstra sveta na objemoch 4-120-30. Organizátori sa "rozhodli", že 4 km plávania je málo a tak to predĺžili na cca 5 km. Okrem toho sa poriadne rozfúkalo a veľké vlny znepríjemňovali pobyt vo vode hlavne slabším plavcom. A tak niektorý ejčgrupáci plávali aj cez dve hodiny! Filipovi ušla prvá silná 16 členná skupina o 5:30 a Petr Vabroušek strácal dokonca už 11 minút. Karol 12 minút. Na cyklistickej časti sa začalo pole pretekárov premiešavať a Filip sa pomaly posúval dopredu. Ešte viac sťahoval Petr.

Deň pred štartom sa medzi Filipom a Petrom strhla motivačná hra, kto bude rýchlejší a kto koho porazí a tak na pretekoch bol súboj Filip verzus Petr veľmi zaujímavý. Obidvaja išli naplno štart - cieľ. Nakoniec Filip podľahol v záverečných kilometroch a o minútu skončil za Petrom na 12. mieste celkove. Karol nemal svoj deň a skončil až 28. Už pred štartom nevyzeral vpohode a trápila ho aj nejaká viróza.

Dominanciu predviedli Francúzi, keď obsadili 1.,2.,4. a 6. miesto. Ešte treba spomenúť jazdu Dánov Jensena a Johnsena a Francúza Chabauda, ktorý dosiahli priemer  43km/hod., alebo víťaza Loya, ktorý bežal 30 km tempom 3:30 na kilometer (1:45)

Veľkou hviezdou bola aj Chrissie Wellington z Veľkej Británie, ktorá vyhrala suverénnym spôsobom a svojim časom by medzi mužmi obsadila 17. miesto!. Chrissie je minuloročná víťazka MS IM Hawaii.

Češka Lucka Zelenková dlho držala medailovú pozíciu, ale nakoniec jej patrila aj tak pekná 4. priečka.

Najviac pretekárov sme mali v Age Groups, ktorí štartovali 30 minút za kategóriou Elite. Bolo ich takmer osemsto. Na štart sa postavili Marcel Miko, Ľuboš Bogár a Martin Baláž z Triatlon Team Trnava a Marek Nemčík, Michal Varga, Andrej Cibulka a Miroslav Princík.

Plávanie im všetkým dalo hodne zabrať. " To čo bolo za plávanie, však som sa skoro utopil!" kričal Marek po výbehu z vody. Marcel premotivovaný vyrazil na bike ako strela a po sto metroch skončil v zábradlí, ktoré lemovalo trať. Našťastie to odniesol iba foťák nejakého diváka a jemne sa ohla vidla na jeho biku. Všetci si preteky užívali a preteky dokončili. Najlepší výkon dosiahol Andrej Cibulka, keď skončil na 7. mieste vo svojej kategórii, kde bolo prihlásených okolo 150 pretekárov. Andrej išiel perfektne a pekne technicky. Silný bol hlavne na biku a behu.

Z nášho klubu bol najrýchlejší Martin pred Marcelom a Ľubom, pre ktorého to boli najdlhšie preteky v jeho športovej kariére.

Aj vďaka Paľovi Peciarovi, ktorý bol vedúci výjazdu Elite pretekárov, sme myslím zvládli k spokojnosti aj "coach zone" (občerstvovačku) a miesto pre výmenu kolies.

Výjazd sa nám vydaril aj napriek problémom s ubytkom počas cesty. Navštívili sme ešte Amsterdam a Lunapark v Nemecku, kde sme si vyskúšali aj voľný pád z výšky cca 100 metrov. Niektorí radšej iba raz :-)